Krótkoterminowe OC

Czy to możliwe, żeby OC zostało wykupione na okres krótszy niż rok? Okazuje się, że tak. Tylko, że nie wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych mogą cieszyć się takimi możliwościami. Dla kogo jest oferta krótkiego OC i co trzeba o tym wiedzieć?

Różnice pomiędzy polisami OC

Długoterminowa polisa OC, która zawierana jest na dwanaście miesięcy zawsze jest automatycznie przedłużana – chyba, że klient wystąpi z wnioskiem o jej anulację i podpiszę umowę z innym towarzystwem ubezpieczeniowym. Jeżeli pojazd mechaniczny będzie znajdował się w ruchu, to musi mieć polisę OC. Krótkoterminowa polisa odpowiedzialności cywilnej musi trwać minimum 30 dni. Najczęściej jest to rodzaj umowy, który trwa przez trzy miesiące lub przez pół roku. Krótkoterminowa polisa OC NIE zostaje z automatu przedłużona. Właściciel pojazdu sam musi zadbać o jej kontynuację – chyba, że samochód w tym czasie zostanie sprzedany, to ten obowiązek spadnie już na kogoś innego.

Czy mogę kupić polisę na krótki czas?

Wszystkie osoby zainteresowane kupnem polisy na krótki czas, muszą wiedzieć, że jest jasno określone (art. 27 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych), kto może z tego przywileju skorzystać. Zalicza się do tego np. pojazdy, których właściciel ma zarejetstrowaną działalność zajmującą się obrotami samochodów; pojazdy wolnobieżne; pojazdy historyczne; pojazdy testowe, jeżeli właściciel jest uprawniony do prowadzenia takiej działalności.