OC na raty

Niektórzy właściciele pojazdów mechanicznych mają szansę na wykupienie polisy OC na raty, w systemie krótkoterminowym. Czy takie zachowanie jest opłacalne? Czy lepiej z góry zdecydować się na długoterminowe ubezpieczenie OC, które przewiduje okres dwunastu miesięcy?

Zmiana właściciela samochodu

Wszystko zależy tak naprawdę od tego z jakim przypadkiem mamy dokładnie do czynienia. Jeżeli przewidujemy, że w krótkim czasie samochód zostanie sprzedany innej osobie, to możemy zdecydować się na wykupienie krótkoterminowego OC. Nic dziwnego, że ludzie decydują się na krótkoterminowe OC, jak np. właściciele komisów samochodowych, ponieważ w ten sposób płacą mniej niż za OC na cały rok. Nowy właściciel pojazdu będzie liczył się z tym, że OC prędzej, czy później będzie musiał wykupić. Po co więc ktoś obcy ma jeździć za nasze pieniądze? Jedynym wyjątkiem jest fakt, że nowy właściciel będzie chciał wypowiedzieć umowę OC obowiązująca na swoją. Wtedy można odzyskać składki OC za niewykorzystany okres.

Kara za brak OC

Chociażby nie wiadomo co się działo – zawsze pamiętajmy o obecności (krótko i długoterminowej) odpowiedzialności cywilnej. W innym wypadku będzie trzeba liczyć się z nałożeniem kary finansowej. I tak, jeżeli samochód jest nieubezpieczony ponad 14 dni, to kara finansowa będzie wynosić:

  • 5600 zł – dla pojazdów osobowych,
  • 8400 zł – dla pojazdów ciężarowych,
  • 930 zł – dla pozostałych pojazdów.

W przypadku krótszego okresu kara jest mniejsza:

  • 20% pełnej opłaty karnej – do 3 dni bez OC,
  • 50% pełnej opłaty karnej – od 4 do 14 dni bez OC.

Czytaj także:

Ubezpieczenie samochodu Warszawa